I Międzynarodowe Warsztaty "Rytm, ruch, muzyka" i koncert "Ludowo na jazzowo" za nami!
W dniach 18–19 listopada 2024 roku w Auli Uniwersyteckiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku odbyły się I Międzynarodowe Warsztaty "Rytm, ruch, muzyka", które zgromadziły zarówno uczestników, jak i wykładowców z całej Polski oraz gości zagranicznych. Warsztaty zostały zorganizowane przez Katedrę Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Pomorskiego w ramach projektu „Społeczna odpowiedzialność – oddziaływanie regionalnych uczelni wyższych jako czynnika stymulującego międzypokoleniową aktywność społeczną”.
Warsztaty pełne różnorodności
Podczas warsztatów uczestnicy mogli rozwijać swoje umiejętności w takich dziedzinach jak rytmika, taniec współczesny, taniec jazzowy czy choral jazz. Program warsztatów obejmował zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów:
- Dr Michaela Schnacka z Wiednia, który zaprezentował zajęcia z rhythmics, solfege i choral jazz,
- Dr Beatę Oryl, specjalistkę od tańca współczesnego,
- Mgr Michała Mroczkowskiego, który wprowadził uczestników w tajniki broadway jazz,
- Mgr Katarzynę Wyporską-Wawrzczak i mgr Łukasza Jankowskiego, którzy zaprezentowali polskie tańce narodowe,
- Dr hab. Marzenę Kamińską, prowadzącą zajęcia z rytmiki.
Koncert "Ludowo na jazzowo"
Finałem wydarzenia był koncert „Ludowo na jazzowo”, który odbył się 19 listopada o godzinie 13:00 w tej samej auli. Wystąpili w nim wykładowcy, studenci, absolwenci i goście specjalni, prezentując niezwykle barwny program łączący tradycyjną muzykę ludową z jazzowymi aranżacjami.
Wśród wykonawców znaleźli się wokaliści: Agnieszka Łabuda-Wiatr, Mariusz Czajka, Zuzanna Budnik, Justyna Bryzgalska oraz Kamila Lewicka. Za choreografię odpowiadała Katarzyna Wyporska-Wawrzczak, a zespołowi muzycznemu KSM Band przewodził Łukasz Jankowski, który wraz z Przemysławem Sysojewem-Osińskim (instrumenty klawiszowe) i Mateuszem Bliskowskim (gitara) zachwycił publiczność. Gościnnie wystąpili również Andrzej Smuga (gitara basowa) i Marian Szarmach (perkusja).
Piotr Pendzich - skrzypce
Zespół taneczny, przygotowany przez Katarzynę Wyporską-Wawrzczak, wystąpił w składzie: Liliana Lorentz, Katarzyna Baj, Marta Deyk, Alex Jakubowski, Zuzanna Bąk, Małgorzata Gwardyś i Dominika Chilońska, a także uczennice Państwowej Szkoły Muzycznej w Słupsku: Blanka Huryn, Chanel Pozorska, Lena Glogowska, Pola Głogowska, Alicja Araszkidwicz i Magdalena Wójcik.
Koncert poprowadził Wiktor Sadowski, a nad oprawą techniczną czuwał Piotr Pendzich. Projekt plakatów przygotowała Izabela Ługowska.
Sukces organizacyjny i artystyczny
Warsztaty oraz koncert spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjastycznym odbiorem uczestników i publiczności, co podkreśla znaczenie takich wydarzeń w rozwoju kulturalnym regionu i promocji międzypokoleniowej aktywności artystycznej. Katedra Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku po raz kolejny pokazała, że potrafi łączyć tradycję z nowoczesnością, tworząc przestrzeń dla twórczej wymiany doświadczeń.